A szellemi impulzust a levegő elem közvetíti.
A gondolkozás nem az agyunkkal történik. A gondolatok nem az agyban vannak. Az agy egy jel adó-vevő, ami egy frekvenciát közvetít, ráhangol a külső hullám-impulzusra, és a belső hullám-impulzus rendet vezérli. Összetartja a test sejtjeit ezen közös hullámmintázattal, másrészt kiértékeli a légzéssel bejövő gondolati jelet. Azt a tartalmat tudjuk felvenni a levegőből gondolatok formájában, ami belefér ebbe az „agyi hullámsávba”. Vagyis ebben a sávban fogjuk az adást , és olyan módon fordítjuk le magunkban, szüljük meg a választ, ahogyan az agy (fizikai elme) képes azt feldolgozni. Ez behelyettesíti a programba (bio-számítógép), és kiadja a parancsot a testnek. Ezt az agyi feldolgozó-képességet nagyban befolyásolja, hogy milyen hullámsávra van hangolódva az agy. Amíg kizárólagosan a fizikai elménket használjuk a programjaink futtatására, addig csak a bal agyféltekét használjuk, az analizáló, megosztó, elemző üzemmódban végzi a feladatát, és racionálisan dönt. Racionalitása pedig a Programhoz igazodik.
A gondolatok a levegőben vannak. Egy gondolatfelhőben úszunk folyamatosan. Ez a mentális közeg. A gondolatfelhőnk minőségét (illetve azt, ami abból bejut) a saját mentális testünk minősége határozza meg. A gondolatokat valójában belélegezzük és kilélegezzük. Ez egy folyamatos inter-aktív kapcsolat a mentális közeggel a lélek(zésen) keresztül.
A belélegzett gondolatot (ami hordozza a szellemi impulzust, tűz) a vérünk (víz elem) juttatja el a sejtjeinkhez, onnan felvesszük sejtszinten, és a sejtjeink válaszolnak rá, ez a válasz a vérbe kerül, ami elszállítja (elhasznált oxigén formájában), és kilélegezzük, kiizzadjuk, vagyis visszakerül a levegőbe a „gondolat-válaszunk”, ami tovább erősíti a gondolatfelhőt körülöttünk, majd újra visszatér hozzánk, mikor belélegezzük. Ez egy komplex információ-áramlás.
A felvett gondolatra a valódi választ a sejtjeink a cselekvéssel adják meg. Ezek a felvett gondolatok, és az általuk kiváltott érzések programozzák az életünket, vezérlik a döntéseinket, ezért fontos, hogy leleplezzük, milyen gondolati sémák vezetnek, illetve eljut-e az isteni szellem-szikra a sejtekig, meg tudja-e termékenyíteni a cselekedeteinket.
Már ebből is látszik, hogy a gondolatok nehezen tűrik a birtokviszonyt. Lehetetlen megállapítani, hogy kinek a gondolata az, ami éppen felbukkan, hiszen inkább csak egy állandó körforgásról beszélhetünk, amelynek a részei vagyunk.
Ugyanakkor a mentális testünk személyesen ránk jellemző struktúrával rendelkezik, és meghatározza azt, mely gondolatokat fog kiszűrni, és melyekhez kapcsolódik.