A halak személyiségünk legerősebb erénye az érzékenység ereje. Furcsa erre a tulajdonságra erőként tekinteni, pedig elementáris erejű hatással rendelkezik. Az érzékenység a figyelem szenzibilitása. Olyan érzelmi radar, ami képes kiszűrni az információ- és energia-áradatból azokat a jeleket, melyekre fókuszál. Ez az, amivel kihallod egy történetből a ki nem mondott lényeget, amivel tévedhetetlenül lelepleződik számodra a hazugság akkor is, ha leplezett. Amitől átlátszóvá válik a felszíni közlés, és látszóvá a valódi szándék. Egyfajta belső érzelmi látás, ami iránytű a valóság mélyebb rétegeihez.
Az érzékeny személy érzékeli a környezetében lévő emberek energiáit, antennáival fogja és dekódolja a felé áradó érzelmi hullámokat. Magas tudatszinten arra is képes lehet, hogy a kollektív pszichére fókuszálva onnan információt szűrjön le. A szenzibilitás képessége a “tisztán érzés”. Ha jól használja, olyan kommunikációs előnyöket rejt, melyek messze meghaladják a tanulható kommunikációs technikák szintjét.
Az érzékenységét használó el tud simítani konfliktusokat, létre tud hozni win-win helyzeteket, miközben pártatlanul középen maradva élvezi a szembenállók bizalmát. A jól használt érzékenységgel bizalmi tőkét lehet kovácsolni, a megfelelő időben és helyen lehet beavatkozni vagy segítséget nyújtani.
Az érzékenység nagyon közel áll az intuícióhoz, annak elengedhetetlen feltétele. Az érzékenység, mint érzékelési képesség nem az érzékszerveken keresztül működik, hanem egyfajta hatodik érzék, ahol az érzékelő egység az érzelemmezőnk. Ebből következik, hogy csak a szélsőséges , torzult érzelmi mintázatoktól megtisztított érzelemtesttel vagyunk képesek hatékony szenzibilitásra.
Attól függően, hogy mennyire vagyunk érzelmileg nyitottak, ez a képesség erősebben, vagy gyengébben jelentkezik.
Azonban itt is megjelenhetnek szélsőségek, blokkok és sokkok, amik elzárják az érzelmi erő használatához vezető utat. Mindkét esetben érzelmi kibillenésről beszélhetünk. Olyan egyensúlyzavarról, ami megkeserítheti, de legalább is jócskán megnehezíti az életünket.
Az érzékenység túlműködését hiper-szenzitivitásnak, túlérzékenységnek hívjuk. Ez egy igazi átok annak, aki átéli. Képzeljük el, hogy minden érzelmi impulzust felerősítve felvesz valaki a testmezőjébe, de nem tudja, hogy mihez kezdjen vele. Mivel érzelmileg nyitott, nincs védekezési lehetősége, kiszolgáltatott a környezete, vagy a tömegtudat pszichés hatásainak, azokkal együtt sodródik tehetetlenül. Olyan, mint egy magasfeszültségű vezeték, túl sok energiát enged át magán, azonban ezt nem tudja kezelni. Ha ez az állapot tartós, és nem kap segítséget, akkor pszichés zavarok, idegösszeomlás, pánikrohamok, pszichoszomatikus változékony tünetek és magatartás-zavarok jelentkezhetnek. Az érzékenység nem uralt ereje önpusztítóvá válhat, felemésztheti az érzékelőt.
Menekülési utak
A túlérzékeny ember folyamatosan túltöltött állapotban van energetikailag, melyet vagy kényszeres cselekvéssel, vagy extrém sportteljesítménnyel, vagy munkamániával próbál levezetni. Ezek azonban kimerítik a testet is. Az állandó levertség, fáradtság figyelmeztető jel ilyenkor.
A másik ösztönös menekülési mód a bódító szerek használata, amelyek letompítják, szedálják az érzékelést. Ez lehet alkohol, drogok, vagy nyugtatók, altatók. Az érzéstompítók elviselhetővé teszik a túlérzékeny ember szenvedését.
A harmadik tipikus reakció, hogy elmenekülnek, kivonulnak a világból, remete életformát választanak, messze költöznek a városoktól, a többi embertől, kerülik az embereket, nem veszik fel a telefont, olyan helyekre utaznak, ahol egyedül lehetnek, és egyébként is szeretnek egyedül lenni, elvonulni.
Érzelmi szivacsok
A szenvedést az okozza számukra, hogy a többi ember által kibocsátott érzelmi hullámok szinte felsértik a pszchonmezőjüket, átélik, átveszik mások fájdalmát, negatív érzelemhullámait, szenvedését, és azt a sajátjukként élik meg, mivel nem tudják elkülöníteni, leválasztani magukról.
A túlérzékenységben szenvedők hatalmas szenvedéstestet vonszolnak maguk után. A félelmeik irracionális mértékűvé duzzadhatnak akár látható ok nélkül. A szorongásuk állandósulhat.
Az érzelmi labilitás a túlérzékenység velejáró tünete. Sokszor neurotikusnak, hisztisnek bélyegzik őket. Az érzelmi szivacsok mimózák, akik mindent magukra vesznek. Elmosódik az én-határuk, és néha nem tudják meddig tartanak ők, és hol kezdődik a másik, ami folyamatos bizonytalanságot okoz. Úgy tűnik, ők folyékonyak egy szilárd világban. Ezért nehéz is képviselni magukat, hiszen számukra minden összefolyik, összemosódik. Az én-érzés szinte feloldódik.
Figyelem! Ha magadra ismersz, akkor ne mulassz el segítséget kérni. Fordulj szakemberhez (coach, pszichológus), de legalább legyen egy barát melletted, akivel megbeszélheted, mi zajlik benned. A legrosszabb verzió, ha egyedül maradsz ebben az állapotban, és nem osztod meg senkivel a helyzetedet.
A megoldás viszonylag egyszerű és kézenfekvő: munkára kell fogniuk ezt a képességüket, és irányítva célzottan, tudatosan fókuszálva megtanulni használni ezt az adottságot.
De előtte meg kell szelídíteniük, mint egy vadlovat. A kapcsolódás az erejükkel, annak az elfogadása, ajándékként kezelése, és felvállalása esetén megfordul a helyzet, és az ellenségből barát lesz, szövetséges.
Lépésről-lépésre kell kitapasztalniuk, hogyan komfortos számukra ez a működés. Meg kell húzniuk tudatosan a határaikat, de már nem menekülésből, és meg kell tanulniuk elkülöníteni a saját érzéseiket másokétól. Rutinszerűen kell gyakorolják a “kivonódást” , amellyel biztonságosan benne maradhatnak a legimpulzívabb közegben is érzékelőként sérülés nélkül.
De mindenek előtt a legelső feladat, ami rájuk vár, a saját érzelmi mintázataik átszkennelése és megtisztítása, a sérüléseik begyógyítása, az érzelmi egyensúlyuk megteremtése. Mert az idegen érzelmi hullámok ezekhez kapcsolódnak, ezeket erősítik fel, amíg ezek a tudattalanból irányítanak.
Akik más emberekkel, a problémáik megoldásával foglalkoznak bármilyen segítő szakmában, azoknak az együttérzés, érzékenység egy olyan munkaeszköz, amelyre folyamatosan figyelmet kell fordítaniuk, hogy ne forduljon ellenük.