Látványos az, ahogyan a pénz polarizálódik az anyagvonzás törvénye szerint: nagyobb tömegű anyag (=több pénz) nagyobb vonzást gyakorol az anyagra (=még több pénzt vonz). Így a gazdagok egyre gazdagabbak, a szegények pedig egyre szegényebbek lesznek.
De vajon mi határozza meg, hogy melyik csoporthoz tartozunk? Hogy lesz-e pénzünk, vagy nem?
Talán nem meglepő, ha azt mondom, hogy a saját gondolkodásunk. Aminek a nagy része (1-2. tudatszinten 90%-a) a tudatalatti programjaink szerint kódolt. Ha pedig innen nézzük, akkor úgy tűnik, hogy születésünktől kezdve adott, hogy melyik térfélen fogunk focizni a pénz-játékban. És ez így is van, amíg nem tudunk elmozdulni egy magasabb tudatszintre. A 3. tudatszinten felismerjük, hol és miért éppen ott játszottunk eddig, és elkezdjük megváltoztatni a szabályokhoz való viszonyunkat, nézőpontot váltunk. Ez elmozdítja a tapasztalatunkat is a pénzzel kapcsolatban, a minta változni fog, ha az öntükrözést használjuk. Máshogy fogunk tekinteni a pénzre: a hozzá való viszonyunk tudatosításával amint másként kezdünk el viselkedni magunkkal, a pénz is másként viselkedik velünk. A 4. tudatszinttől kezdődően leszünk majd képesek a programtól függetlenedve alternatív valóságot adni a pénzdimenziónak is.
Már tudjuk, hogy mit vásárolhatunk pénzért: a biztonság, fontosság, értékesség illúzióját. (Itt értelemszerűen a sokpénzűségről van szó, nem arról a mennyiségről, amely az alap fiziológiai szükségleteinket biztosítja a túléléshez.) Nagyjából azzal is tisztában vagyunk, hogy mit nem vehetünk pénzért: pl észt, kreativitást, önmegvalósítást, szabadságot, humort, életidőt, valódi érzelmeket, szerelmet, egészséget, valódi barátságot….stb. ezek az anyagi dimenzión túli értékek, amit sokan próbálnak pénzzel megvehető pótlékokkal helyettesíteni…..hiába.
A pénz, az anyagi energia a Maslow piramis (a 60-as években az emberi szükségletek hierarchiáját felállító pszichológus) legalján helyezkedik el, mivel a legalsó szükségletszint kielégítését szolgálja. Ezért annyira túldimenzionált az 1-2- tudatszinten, hogy ott szinte minden ekörül forog.
A pénz hatalma az alsó két szinten érvényes. A felsőbb szintekre egyre kevésbé van befolyása, míg azoknak rá viszont egyre nagyobb a visszahatásuk. Erre is igaz, hogy a pénz-zavarokat csak egy magasabb szintről – a nem-pénz szintről – lehet hatékonyan megoldani.